ייעוץ ארגוני

לצלול הכי עמוק, לעוף הכי גבוה

יעוץ ארגוני, הוא תחום המתמקד בארגון ובתהליכים המתרחשים בסביבתו הדינמית.

במציאות הנוכחית ארגון נדרש להגביר באופן מתמיד את יכולותיו וכושר הסתגלותו, כך שלמעשה הוא נמצא באופן מתמיד בתהליכי שינוי. תהליך הייעוץ הארגוני מסייע למנהלי הארגון לזהות את נקודות החוזקה והאתגרים בכל הקשור למבנה, יחסי הגומלין בין מחלקות הארגון, מתחים ארגוניים, אסטרטגיה, תמונה עתידית רצויה ושיטות ניהול. התמודדות עם אספקטים אלו מאפשרים לארגון להתפתח ולפעול במיטבו. ייעוץ ארגוני הוא תהליך מתוכנן של ארגון כך שישיג את המטרות שאליהן הוא שואף.

תהליך הייעוץ

בשלב הראשון אנו מגדירים יחד מהי תכלית עבודת הייעוץ, מהי הצלחה של תהליך זה ומהם המדדים שאותם נמדוד כדי לוודא שהגענו למטרה שהצבנו. בתהליך האבחון אני מיישמת תאוריות ומתודולוגיות אקדמיות מגוונות, מבצעת ראיונות עם בעלי תפקידים, נעזרת בשאלונים רלוונטיים ולעיתים אף מנחה קבוצות מיקוד. בעקבות האבחון אני מציעה לארגון תוכנית ייעוצית שמטרתה לצמצם את הפער בין המצוי לרצוי תוך חיבור לאסטרטגיה ולחזון העסקי. בתהליך זה אני מתמקדת בתחומים שבהם ניתן לשפר את האפקטיביות של הארגון ומכך, לשפר תפוקות ולמקסם  רווחיות ויעילות.

ייעוץ ארגוני הוא תהליך התערבות ארגונית משפיעה על הארגון, על העובדים והמנהלים ושואפת לטייב תהליכים ארגונים ולהשיג תוצאות ויעדים. 

כך מתנהל תהליך של ייעוץ ארגוני:

תהליך הייעוץ מתחיל באבחון ארגוני שמטרתו לאתר את הפערים בין המצב הרצוי ובין המצב המצוי בארגון. לשם כך, עלינו לזהות, לאבחן ולהגדיר את האירועים המרכזיים המתרחשים בתוך הארגון והמשפיעים על התנהלותו, אלו תהליכים יוצרי ערך אשר חשובים לפעילותו האופטימלית של הארגון.
1
לאחריו, מתקבלות החלטות על השינוי הדרוש ועל תהליך הליווי שיתמוך בו בצורה מיטבית. תפקידי לסייע בקבלת ההחלטות על ידי הגברת המודעות, ניתוח המצב לאיתור סיבות השורש לסימפטומים הגלויים, והתמודדות עם האתגרים והקשיים העולים בתהליכי שינוי.
2
במסגרת תהליך הייעוץ הארגוני אבצע התבוננות והתערבות באספקטים מגוונים: מדיניות, מבנה, תהליכים, תרבות, פיתוח מנהיגות ומקצוענות ופיתוח יחסים.
3

דיוק והגדרת השליחות של הארגון, בניית חזון ארגוני, פיתוח אסטרטגיה, מטרות ויעדים, עבור מנהלים, ארגונים ויחידות ארגוניות.

הגדרה/עדכון של המבנה הארגוני וחיבורו לחזון ולמטרות. חלוקת העבודה בין יחידות ואנשים ואופן התיאום ביניהם יכולה להיות חלוקה על פי משימות, על פי מקצועות, על פי לקוחות, מוצרים, שירותים, פרוייקטים, או כמה מהם בו זמנית.

הדינמיקה של זרימת העבודה, תהליכי הקשר עם הלקוח, תהליכי תפעול, תהליכי ביצוע משימות או זרימת תקשורת או הידע.

קשורה להנחות היסוד ולערכים ולנורמות על פיהם הארגון פועל – לעתים מכונה ה – DNA הארגוני.

איכות התפקוד של המנהלים והעובדים בארגון, הקניית מיומנויות או פיתוח אישי של יכולות מנהיגות המנהלים. 

טיפוח ופיתוח יחסי עבודה בין ובתוך מחלקות.

בכבוד רב ובברכה,

אירית דביר

יועצת ארגונית, מנחת סדנאות, מאמנת אישית ועסקית
מחברת אנשים וארגונים לגרסה הטובה ביותר שלהם

דילוג לתוכן